Dream Regime 2011

Dream Regime 2011

 

 

  • Podczas „Trans Avant-Garde Theatre Festival” w Tokio
  • TEATR AMAREYA W TOKIO 

 

Gdański Teatr Amareya wziął udział w kolejnej edycji międzynarodowego projektu teatralnego „Dream Regime” organizowanego przez japoński teatr Gekidan Kaitaisha. Projekt obejmował prezentację spektaklu „Dream Regime” w reżyserii Shimizu Shinjina w Tokio. Projekt ten został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury Japonii.

W projekcie „Dream Regime” 2011 wzięli udział artyści z Brazylii, Wielkiej Brytanii, Japonii, Danii, Niemiec, a także Teatr Amareya - Katarzyna Pastuszak, Aleksandra Śliwińska, Agnieszka Kamińska, które brały udział we wcześniejszych edycjach projektu „Dream Regime” w gdańskim Klubie Żak.
Przez 10 dni grupa14 osób z rożnych zakątków świata wspólnie pracowała pod okiem reżysera nad dwoma częściami „Dream Regime”: „Faith-ful Bodies” (Wierne ciała) oraz „Era of the Sick” (Era chorych). Spektakle zaprezentowano w dniach 8-11.02.2011 na scenie Morishita Studio w Tokio. Pokazy stanowiły część festiwalu „Trans Avant-Garde Theatre Festival” organizowanego przez teatr Gekidan Kaitaisha. Widownia każdego dnia była pełna po brzegi; teatr Gekidan Kaitaisha jest szanowany i rozpoznawany w całej Japonii.

Projekt „Dream Regime”, zainicjowany w 2004 przez teatr Gekidan Kaitaisha z Tokio, miał jak dotąd siedem edycji, z których każda obejmowała warsztaty, dyskusje, wykłady, prezentacje spektakli. Główną ideą projektu jest krytyczna refleksja nad statusem ciała w dobie globalizacji. Pierwszy projekt „Dream Regime” został zrealizowany przez teatr Gekidan Kaitaisha w 2004 roku we współpracy z Chapter Arts Centre w Cardiff (Walia). Natomiast w 2007 i 2008 roku, dwie edycje projektu „Dream Regime” zorganizowane zostały przez gdański Klub Żak, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Polski „Dream Regime”, odbywał się pod hasłem „Teatr dla wspólnoty” i skierowany był do młodych narkomanów z Ośrodka MONAR Gdańsk i MONAR Egoriewsk (Rosja). Uczestniczyli oni w warsztatach prowadzonych przez teatr Gekidan Kaitaisha. Efektem projektu w roku 2007 i 2008 był spektakl stworzony przez teatr Gekidan Kaitaisha, podopiecznych MONARU, artystów trójmiejskich (Teatr Amareya oraz Joanna Czajkowska - Sopocki Teatr Tańca). Spektakl prezentowany był w Klubie Żak w Gdańsku i innych ośrodkach w Polsce. projektu: Ośrodek MONAR Gdańsk, Katarzyna Szumska (Teatr Cinema), Jeleniogórskie Centrum Kultury, Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji, Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi.